قطره پروبیوتیک بیوگایا که دارویی کمیاب برای درمان کولیک نوزادان به شمار می‌رود مصرف آن برای همه بیماران ایمن و بسیار قابل تحمل است. در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین داروباکس به بررسی مواد تشکیل دهنده این محصول و دیگر راه‌های درمان کولیک نوزادان خواهیم پرداخت، با ما…

قطره پروبیوتیک بیوگایا که دارویی کمیاب برای درمان کولیک نوزادان به شمار می‌رود مصرف آن برای همه بیماران ایمن و بسیار قابل تحمل است. در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین داروباکس به بررسی مواد تشکیل دهنده این محصول و دیگر راه‌های درمان کولیک نوزادان خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

کولیک نوزادان چیست؟

یکی از اولین حدس پزشکان و مادران برای گریه‌های طولانی نوزادان، احتمال وجود کولیک در نورسیده است. بیش از ۲۵ درصد از نوزادان تازه متولد شده دو هفته بعد از تولد تا حدود سه ماهگی دچار علائم کولیک می‌شوند. اگر کودک هر روز در زمان خاصی که معمولا عصر یا شب است، گریه می‌کند و البته این گریه‌ها ناگهانی و البته شدید و پر سر و صداست می‌توان گفت نوزاد مبتلا به کولیک است.

علائم کولیک چیست؟

یکی از اولین نشانه‌های کولیک در نوزادان گریه‌های طولانی و شدید است. کودکی که کولیک دارد غالبا در ساعات معینی در روز گریه می‌کند، که این زمان اکثرا در بعد از ظهر و غروب‌هاست. دوره‌های کولیک ممکن است از چند دقیقه تا حدود سه ساعت یا بیشتر طول بکشد. کودک در دوره‌هایی که این درد را تحمل می‌کند، دچار حرکات روده‌ای و دفع گاز در اواخر دوره می‌شود.

گریه‌های شدید و آرام نشدنی و بدون هیچ دلیل رخ داده و همچنین ممکن است صورت کودک قرمز شود و آرام کردنش اگر غیر ممکن نباشد، بسیار سخت است.

تغییر وضعیت که بیشتر به صورت جمع کردن پاها به داخل شکم و گره کردن مشت‌ها و سفت کردن عضلات شکم در دوره‌های کولیک شایع است.

چرا بعضی از نوزادان به کولیک مبتلا هستند؟

کولیک یکی از اسرار بزرگ زندگی کودک است. کارشناسان برآورد می‌کنند که بین ۸ تا ۴۰ درصد نوزادان دچار کولیک می‌شوند. هیچ کس نمی‌داند چرا بعضی از نوزادان نسبت به دیگران مستعدترند، اما نظریه‌ها فراوان‌اند و ممکن است بیش از یک دلیل وجود داشته باشد.

ما می دانیم که نوزادان متولد شده در مادرانی که در دوران بارداری یا پس از زایمان سیگار می‌کشند، در معرض خطر ابتلا به کولیک هستند.

آیا کولیک طولانی است؟

خوشبختانه، در انتهای این تونل نور وجود دارد!

کولیک به ۶ هفته می‌رسد و بعد از ۳ تا ۴ ماه به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد. تا ۴ ماهگی، ۸۰ تا ۹۰ درصد نوزادان بیش از حد علائم کولیک را دارند. درصد باقیمانده ممکن است یک ماه دیگر علائمشان طول بکشد.

بله، این یک تونل بلند است. در عین حال، باید یاد بگیرید چگونه کودک را آرام کنید. مراقبت از یک کودک می‌تواند بسیار استرس زا باشد و شما باید به طور منظم برای حفظ سلامت او مراقبش باشید.

در صورت وجود کولیک در کودک باید به پزشک مراجعه کرد؟

بله، ایده خوبی است که با پزشک درباره گریه کودک خود صحبت کنید. او می‌تواند علل احتمالی دیگر، مانند مشکلات روده یا عفونت‌های ادراری را بررسی کند. او همچنین به شما در تعیین بهترین شیوه برای درمان و کنترل حالت‌های فرزندتان یاری می‌رساند.

و اگر کودک شما علائم دیگری دارد مانند تب، استفراغ یا مدفوع خونین، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم به علت کولیک نیستند.

آیا آلرژی غذایی باعث ایجاد کولیک می شود؟

یکی از چیزهایی که پزشک ممکن است در نظر بگیرد این است که آیا ممکن است کودک شما آلرژی به پروتئین شیر گاو داشته باشد. اگر چه کولیک نیست، یکی از مجرمان درد شکم است که تقریبا کولیک را تقلید می‌کند.

اگر این مورد برای کودک شما صحت داشته باشد، پزشک ممکن است به تغییر فرمول هیدرولیز شده توصیه کند. اگر هضم پروتئین شیر گاو برای کودک شما مشکل است، احتمالا علائم آن یک هفته یا بیشتر پس از تغییر در فرمول بهبود می‌یابد.

قطره پروبیوتیک بیوگایا چیست؟

قطره پروبیوتیک بیوگایا (BioGaia) شامل باکتری‌هایی از یک رشته لاکتو باکتری‌ها تشکیل شده است. عملکرد این قطرات برای بهینه سازی فلور روده و کمک به عملکرد نرمال روده در نوزادان است. این دارو همچنین می‌تواند در نوزادان بلافاصله بعد از تولد مورد استفاده قرار گیرد. این قطره‌ها کاملا طبیعی هستند و از شیر انسان جدا شده‌اند.

موارد استفاده پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها حاوی انواع مختلف میکروارگانیسم‌هایی مانند مخمر (saccharomyces boulardii) و باکتری‌هایی (مانند لاکتوباسیلوس، بیفیدوباکتریم) هستند. میکرو ارگانیسم‌ها (فلور) به طور طبیعی در معده، روده و واژن یافت می‌شوند. بعضی از شرایط (مانند استفاده از آنتی بیوتیک و سفر) می‌توانند تعادل طبیعی باکتری یا مخمر را تغییر دهند. پروبیوتیک ها برای بهبود هضم و بازیابی فلور طبیعی استفاده می‌شوند.

پروبیوتیک ها برای درمان مشکلات روده (از جمله اسهال، روده تحریک پذیر)، اگزما، عفونت‌های مخمر واژن، عدم تحمل لاکتوز و عفونت‌های دستگاه ادراری مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

پروبیوتیک ها در غذاهایی (مانند ماست، شیر، آب، نوشیدنی‌های سویا) و در مکمل‌های غذایی (کپسول، قرص، پودر) در دسترس هستند. محصولات مختلف دارای کاربردهای متفاوت هستند. اطلاعات روی برچسب محصول را برای کسب اطلاعات در مورد استفاده یک محصول خاص مطالعه نمایید.

دوز مصرف و نحوه مصرف قطره پروبیوتیک بیوگایا

علائم و نشانه‌های مصرف قطره پروبیوتیک بیوگایا برای درمان کولیک نوزادان معمولا پس از ۲ تا ۴ روز پس از مصرف، مشخص می‌شود.

دوز مصرف این محصول برای بزرگسالان و نوزادان یکسان است، چرا که هر دو به تعداد معینی از میکروارگانیسم‌ها نیاز دارند تا فلور روده‌ آنها نرمال شود.

در بزرگسالان، قطره پروبیوتیک بیوگایا را می‌توان در قالب یک قرص نیز استفاده کرد.

برای نوزادان و کودکان بهتر است قطره پروبیوتیک بیوگایا را به غذای گرم یا نوشیدنی اضافه نکنید، چراکه ممکن است به باکتری‌ها آسیب زده و تاثیرات این دارو را کاهش دهد.

قطره پروبیوتیک بیوگایا با آنتی بیوتیک ها تعامل ندارند، بنابراین می‌توانند در ترکیب با این داروها مورد استفاده قرار گیرند.

بهترین روش مصرف چیست؟

قبل از هر بار استفاده به مدت 10 ثانیه خوب تکان دهید تا کشت باکتری با روغن مخلوط شود.
برای ریختن قطره بطری را کج کرده و با قاشق به آن بدهید.
5 قطره یک بار در روز استفاده کنید.
به نوشیدنی یا غذای داغ اضافه نکنید زیرا ممکن است به باکتری های زنده آسیب برساند.
ذخیره سازی: در جای خشک و نه بالاتر از دمای اتاق (حداکثر 25 درجه سانتیگراد / 77 درجه فارنهایت) نگهداری شود. دور از دسترس کودکان نگه دارید. بطری را بسته نگه دارید. از تماس با مایعاتی مانند بزاق یا آب خودداری کنید. بطری باز شده باید ظرف 3 ماه استفاده شود.