سنا یک داروی طبیعی حاوی sennosides  است که از برگ گیاه سنا مشتق شده است.  Sennosides یک داروی تحریک کننده ی مخاط روده است که  باعث اثر ملینی می شود. سنا  در طب جایگزین به عنوان یک ملین و برای کمک در  درمان یبوست استفاده می شود.


اطلاعات مهم در مورد قرص سنا

تمام موارد استفاده از  سنا توسط FDA تایید نشده است.

این دارو اغلب به عنوان یک مکمل گیاهی به فروش می رسد. هیچ استاندارد تولیدی تحت کنترلی در محل برای بسیاری از ترکیبات گیاهی وجود ندارد و برخی از مکمل های در حالی  به بازار عرضه شده اند یافت که فلزات سمی و یا مواد مخدر دیگری در آنها یافت می شود. مکمل های گیاهی / بهداشتی و درمانی، برای به حداقل رساندن خطر آلودگی، باید از یک منبع قابل اعتماد خریداری شوند.

با توجه به راهنما های این دارو و یا به عنوان یک مورد تجویزی  توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما، از این دارو استفاده کنید.

این دارو را در مقادیر بزرگتر  از مقدار توصیه شده، مصرف نکنید.

اگر مصرف این دارو نشانه های  بیماری را شما بهبود نمی بخشد، و یا اگر استفاده از این دارو باعث بدتر شدن آنها می شود، به پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های مربوط به سلامت  اطلاع دهید. این محصول برای بیش از ۱ هفته و بدون مشاوره  یک پزشک استفاده نکنید.


قبل از مصرف قرص سنا نیاز است بدانید:

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، به ویژه در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • یک اختلال روده مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو (التهاب زخمی شونده روده بزرگ
 • بیماری قلبی؛
 • معده درد، تهوع، یا استفراغ.

معلوم نیست که این دارو به نوزاد به دنیا آمده اسیب می رساند یا نه. اگر شما باردار هستید این محصول را بدون تجویز متخصص مصرف نکنید.

مشخص نشده که این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال می یابد یا نه. اگر در دوران شیردهی هستید، بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنید.

برخی از فرم های داروی سنا برای استفاده توسط کودکان ساخته شده است. هیچ مکمل گیاهی را  بدون مشورت با یک پزشک، به کودک خود ندهید.


چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

وقتی تصمیم  به استفاده از  این مکمل های گیاهی دارید ، با پزشک خود مشورت کنید. شما همچنین ممکن است با یک پزشک است که در  دوره استفاده از مکمل های گیاهی / بهداشتی  آموزش دیده ، در این زمینه مشورت کنید.

سنا معمولا  باید قبل از خواب مصرف شود تا باعث اجابت مزاج در  ۶ تا ۱۲ ساعت بعد زمانی که شما از خواب بیدار می شوید، شود.

داروی مایع را  با سرنگ دوز ، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی ، اندازه گیری کنید . اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک داروساز آن را درخواست کنید.

از فرم های متفاوت این دارو (قرص یا مایع) به طور همزمان و بدون توصیه پزشک استفاده نکنید. استفاده از فرم های متفاوت این دارو به طور توام ریسک خطر مسمومیت در اثر مصرف بیش از حد این دار را افزایش می دهد.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما ، رطوبت و نورخورشید  نگهداری شود.


چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید.  برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

دستورالعمل های  پزشک خود را  در مورد هر گونه محدودیت در  مصرف غذا، نوشابه، و یا محدودیت در انجام  فعالیت را دنبال کنید.


عوارض جانبی قرص سنا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، به پزشک و یا مراقب سلامت خود، اطلاع دهید :

 • درد شدید معده، اسهال شدید، اسهال آبکی؛
 • کاهش وزن؛
 • بدتر شدن یبوست پس از توقف مصرف سنا؛
 • بزرگ شدن انگشتان دست و پای شما؛
 • سطوح پایین پتاسیم در بدن شما ( نشانه های این عارضه شامل: گیجی، ضربان قلب ناهموار، تشنگی شدید، افزایش ادرار، ناراحتی پا، ضعف عضلانی و یا احساس لنگی است)؛
 • تهوع، درد بالای معده، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ ، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم).

عوارض جانبی سنا شایع عبارت اند از:

 • درد  و کرامپ های شکمی، نفخ، گاز، اسهال خفیف؛
 • بی حسی یا احساس خارش؛
 • درد مفاصل؛
 • تغییر رنگ ادرار .

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و عوارض جانبی دیگیری نیز ممکن است رخ دهد. به پزشک ، داروساز، گیاه شناس، و یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دیگر خود در مورد هر گونه عوارض جانبی غیر معمول و یا آزاردهنده ی ناشی از مصرف این دارو، اطلاع دهید.


چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

اگر موارد زیر را دارید، هرگز سنا را بدون مشاوره پزشک یا مراقبت های بهداشتی به شما مصرف نکنید:

 • دیگوکسین (Lanoxin)؛
 • داروهای مدر (ادرار آور، قرص آب)؛
 • داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین، Jantoven).

این لیست تمام داروهایی که با داروی سنا تداخل دارند، نیست. ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک  و یا ارائه دهنده ی خدمات بهداشتی /درمانی به شما در مورد داروهایی که مصرف می کنید اطلاع دهید . این دارو ها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین ها ، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط داروباکس به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.