تشنج یکی از مشکلاتی است که اگر تحت کنترل قرار نگیرد، می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به شخصی که به این بیماری مبتلاست وارد کند. برای اینکه این مشکل برای فرد ایجاد نشود، باید تحت درمان با دارو قرار بگیرد. یکی از داروهایی که برای کنترل تشنج استفاده می‌شود، گاباپنتین است. در ادامه به معرفی این دارو و عوارض جانبی و بیماری‌هایی که تحت کنترل میگیرد، می‌پردازیم.

حتما برای استفاده از این دارو باید از مشاوره دارویی داروباکس کمک بگیرید. همچنین اگر تشنج کرده‌اید و یا بیماری صرع دارید، می‌توانید با دکتر مغز و اعصاب مشورت کنید. برای دریافت نوبت بهترین دکترهای مغز و اعصاب از سایت آنلاین نوبت‌دهی داروباکس کمک بگیرید.

گاباپنتین یکی از داروهایی است که در ابتدا برای درمان صرع ایجادشده بود اما بعدا برای درمان دردهای نوروپاتیک مورد استفاده قرار گرفت. این دارو آنالوگ گاما آمینوبوتیریک اسید است و برای تشنج‌های جزئی هم استفاده می‌شود.

گاباپنتین چیست؟

گاباپنتین یکی از داروهایی است که در ابتدا برای درمان صرع ایجادشده بود اما بعدا برای درمان دردهای نوروپاتیک مورد استفاده قرار گرفت. این دارو آنالوگ گاما آمینوبوتیریک اسید است و برای تشنج‌های جزئی هم استفاده می‌شود.

نام رایج دارو: گاباپنتین – Gabapentin

اسامی تجاری دارو: نورونتین

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اشکال دارویی گاباپنتین

این دارو به شکل خوراکی قرص و کپسول در بازار دارویی در اختیار بیماران و مصرف‌کنندگان آن قرار دارد. اشکال نسخه‌شده‌ی این دارو به شکل زیر وجود دارند؛

 • GABAPENTIN 100MG CAP
 • GABAPENTIN 300MG CAP
 • GABAPENTIN 400MG CAP
 • GABAPENTIN 600MG TAB
 • GABAPENTIN 800MG TAB

قرص گاباپنتین برای چیست؟

قرص گاباپنتین برای جلوگیری و کنترل تشنج مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این دارو برای تسکین دردهای عصبی ناشی از بیماری زونا (بیماری التهاب جوش دردناک ناشی از عفونت) در بزرگسالان به کار می‌رود. گاباپنتین به عنوان داروی ضد تشنج یا ضد صرع شناخته می‌شود.

گاباپنتین ۱۰۰ برای درمان تشنج هم کاربرد دارد.
قرص گاباپنتین ۱۰۰ برای درمان بیماری‌های مختلفی تجویز می‌شود.

بیماری هایی که با گاباپنتین درمان میشوند

در طی چند روز اول درمان، پزشک به تدریج دوز گاباپنتین را افزایش می‌دهد تا بدن شما بتواند خود را با داروی جدید مصرفی سازگار کند. اگر مجبور شدید نصف قرص را مصرف کنید، نیمه‌ی دیگر قرص را در دوز برنامه ریزی شده‌ی بعدی مصرف کنید. اما در صورتی که چند روز از نصف کردن قرص گذشته باشد، بهتر است آن را مصرف نکنید. در زیر به بررسی بیماری‌هایی می‌پردازیم که گاباپنتین در درمان آن‌ها نقش دارد.

۱٫ تشنج

تشنج یک اختلال الکتریکی ناگهانی و کنترل نشده در مغز است. این اختلال می‌تواند باعث تغییراتی در رفتار، حرکات،‌ احساسات و سطح هوشیاری شود. وقوع تشنج بیش از ۲ بار به معنای ابتلا به صرع است. تشنج انواع مختلفی دارد که شدت آن‌ها متفاوت است. بیش‌تر تشنج‌ها از ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه طول می‌کشند. تشنجی که بیش از ۵ دقیقه طول بکشد یک فوریت پزشکی است.

تشنج می‌تواند به علت سکته‌ی مغزی، آسیب دیدگی سر و عفونت‌هایی مانند مننژیت اتفاق بیفتد. اما گاهی علت تشنج ناشناخته است. حملات تشنج را می‌توان با دارو کنترل کرد، اما مدیریت تشنج می‌تواند تاثیر به سزایی در زندگی روزمره‌ی فرد داشته باشد. از گزینه‌های درمانی تشنج می‌توان به گاباپنتین اشاره کرد. گاباپنتین در درمان صرع پارشیال با یا بدون جنرالیزاسیون ثانویه، موثر است. همچنین این دارو به عنوان درمان کمکی در بیمارانی که به داروهای ضد صرع مقاوم هستند، به کار می‌رود اما برای صرع ابسنس داروی مناسبی نیست.

۲٫ نورالژی بعد از هرپس زوستر

نورالژی پس از هرپس زوستر (ویروس آبله مرغان)، شایع‌ترین عارضه‌ی زونا یا آبله مرغان است. زونا بر روی فیبرهای عصبی و پوست تاثیر می‌گذارد. این بیماری باعث درد سوزشی می‌شود که مدت‌ها پس از بین رفتن بثورات و تاول‌های پوستی زونا ادامه می‌یابد. خطر نورالژی پس از هرپس زوستر با افزایش سن افزایش می‌یابد و در درجه‌ی اول افراد بالای ۶۰ سال را درگیر می‌کند. هیچ درمانی برای درد عصبی بعد از هرپس زوستر وجود ندارد، اما می‌توان علائم را کاهش داد. از گاباپنتین می‌توان برای کاهش این دردها استفاده کرد.

علائم و نشانه‌های نورالژی پس از آبله مرغان، به طور کلی محدود به ناحیه‌ای از پوست است که بیماری زونا برای اولین بار در آن منطقه رخ داده است. ناحیه‌ی درگیر معمولا به صورت نواری در اطراف تنه و در یک طرف بدن می‌باشد. علائم و نشانه‌های نورالژی پس از زونا شامل این موارد است؛

 • درد سوزشی که پس از بهبود بثورات زونا ۳ ماه یا بیشتر طول بکشد
 • حساسیت به لمس
 • خارش
 • بی حسی

برخی عوامل باعث افزایش خطر ابتلا به نورالژی بعد از هرپس زوستر می‌شوند که عبارتند از؛

 • در زمان ابتلا به آبله مرغان بیش از ۵۰ سال سن داشته باشید.
 • شدت زونا و درد، شدید باشد.
 • ابتلا به بیماری مزمن دیگری مانند دیابت.
 • محل زونا روی صورت یا تنه باشد.
 • درمان ضد ویروسی بیش از ۷۲ ساعت پس از ظهور بثورات، به تاخیر بیفتد.
قرص گاباپنتین برای درمان سندروم پای بی قرار
گاباپنتین دوزهای مختلفی دارد.

۳٫ سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار (RLS) وضعیتی است که معمولا یک احساس ناخوشایند باعث ایجاد تمایل غیرقابل کنترل در حرکت دادن پاها می‌شود. حرکت دادن پاها و راه رفتن، به طور موقت احساس ناخوشایند را کاهش می‌دهد. این احساسات کمتر بر بازوها تاثیر می‌گذارند.

علامت اصلی سندرم پای بی قرار، تمایل برای حرکت دادن پاها است. این احساس معمولا پس از دراز کشیدن یا نشستن برای مدت طولانی مانند نشستن در اتومبیل، هواپیما یا سالن سینما آغاز می‌شود. این علائم به طور عمده در شب و هنگام خواب بدتر می‌شوند.

مواردی مانند وراثت، بارداری، تغییرات هورمونی، کمبود آهن، نارسایی کلیه، اضطراب و بی حسی نخاعی در اعمال جراحی، فرد را مستعد ابتلا به سندرم پای بی قرار می‌کنند.

۴٫ نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب عصبی است که در صورت ابتلا به دیابت می‌تواند ایجاد شود. نوروپاتی به شکل بی حسی یا سوزن سوزن شدن تجربه می‌شود. قند خون بالا (گلوکز) می‌تواند به عصب‌های بدن آسیب برساند. نوروپاتی دیابتی اغلب به عصب‌های پاها آسیب می‌رساند. با توجه به اینکه کدام اعصاب آسیب دیده‌اند، علائم نوروپاتی دیابتی می‌تواند از درد و بی حسی در پاها تا مشکلات سیستم گوارشی، دستگاه ادراری، رگ‌های خونی و قلب متفاوت باشد. برخی از افراد علائم خفیفی دارند. اما برای دیگران، نوروپاتی دیابتی می‌تواند کاملا دردناک و ناتوان کننده باشد.

نوروپاتی دیابتی عارضه‌ی جدی دیابت است که ممکن است تا ۵۰ درصد افراد دیابتی را درگیر کند. با مدیریت مداوم قند خون و داشتن سبک زندگی سالم، می‌توان از نوروپاتی دیابتی جلوگیری کرد یا پیشرفت آن را کند کرد.

علت دقیق نوروپاتی دیابتی ناشناخته است. محققان تصور می‌کنند با گذشت زمان، قند خون کنترل نشده به اعصاب آسیب می‌رساند و توانایی آن‌ها در ارسال سیگنال را مختل می‌کند و منجر به نوروپاتی دیابتی می‌شود. قند خون بالا همچنین باعث ضعیف شدن دیواره‌ی رگ‌های خونی کوچک (مویرگ‌ها) می‌شود که اکسیژن و مواد مغذی برای عصب‌ها را تامین می‌کنند.

نوروپاتی همچنین می‌تواند باعث کاهش احساس در اندام‌ها می‌شود، به همین دلیل فرد متوجه آسیب‌ها و جراحات وارده به اندام‌ها نمی‌شود. از طرفی به علت اختلال در عملکرد عروق خونی، بهبود زخم افراد دیابتی نسبت به دیگران کندتر صورت می‌گیرد و احتمال عفونت زخم در این افراد بیش‌تر است.

کنترل ضعیف قند خون، بیماری کلیوی، اضافه وزن و سیگار کشیدن، فرد را بیش‌تر در معرض نوروپاتی دیابتی قرار می‌دهند.

نوروپاتی دیابتی باعث عوارضی از جمله از بین رفتن حس در انگشتان، عفونت‌های دستگاه ادراری و بی اختیاری ادرار، افت شدید فشار خون، مشکلات گوارشی، اختلال عملکرد جنسی و افزایش یا کاهش تعریق می‌شود.

زونا و علائم آن
زونا و علائم آن

۵٫ گاباپنتین و دیسک کمر

می‌دانیم که گاباپنتین برای درمان دیسک کمر داروی مرسومی نیست. از این دارو برای دردهای نوروپاتیک استفاده می‌شود. دردهایی که معمولا بیماری‌هایی مانند زونا و دیابت باعث آنها می‌شوند. این که این دارو را مسکن در نظر گرفت و برای آرام کردن هر دردی از آن استفاده کرد، صحیح نیست و می‌تواند باعث ایجاد مشکلات متنوعی شود.

۱٫ قرص گاباپنتین ۱۰۰ برای چیست؟

از قرص گاباپنیتن برای درمان تشنج و کنترل آن استفاده می‌شود. در صورتیکه این دارو برای کنترل تشنج در کودکان استفاده شود، معمولا از دوزهای پایین استفاده می‌شود. ممکن است که نیاز باشد چند دوز از این دارو در یک روز استفاده شود. دور ۱۰۰ این دارو از شایع‌ترین دوزهای مورد استفاده است.

گاباپنتین مورد استفاده برای درمان تشنج
از قرص گاباپنیتن برای درمان تشنج و کنترل آن استفاده می‌شود.

۲٫ گاباپنتین ۳۰۰ برای چیست؟

از قرص گاباپنتین ۳۰۰ یا کپسول گاپنتین ۳۰۰ برای درمان تشنج، سندروم پای بی‌قرار و دردهای نوروپاتیک استفاده می‌شود. این دارو معمولا با دوز یک بار در روز و یا بیشتر برای کنترل دردها و تشنج تجویز میشود.

۳٫ کپسول گاباپنتین برای چیست؟

شاید از خود بپرسید که فرق قرص گاباپنتین و کپسول گاباپنتین در چیست. جالب است بدانید که کپسول گاباپنتین به علت پوششی که دارد دیرتر و آهسته‌تر از قرص آن آزاد میشود. بنابراین کپسول آهسته رهش در درمان مشکلاتی چون سندرم پای بی‌قرار می‌تواند بسیار موثر و کمک‌کننده‌ باشد. دوزهای موجود برای کپسول گاباپنتین در بازار شامل کپسول گاباپنتین ۱۰۰ و کپسول گاباپنتین ۳۰۰ هستند.

نحوه مصرف گاباپنتین

قبل از شروع به مصرف گاباپنتین یا هر بار تهیه آن، راهنمای دارویی داخل جعبه را با دقت بخوانید و از پزشک یا دکتر داروخانه راهنمایی بگیرید. این دارو را همراه با غذا یا بدون آن می‌توان مصرف کرد.

برای کاهش عوارض جانبی این دارو ممکن است پزشک‌تان برای تنظیم بدنتان با دارو، درمان را از دوزهای کم این دارو شروع کند و بعد آن را اضافه کند. بسیار مهم است که مطابق تجویز دکتر عمل کنید. دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و مدت زمان بیشتری نسبت به تجویز پزشک این دارو را استفاده نکنید و اولین دوز این دارو را قبل از خواب مصرف کنید.

برای اثر بهتر داروی گاباپنتین آن را در ساعات مشخص بخورید تا میزان دارو در بدنتان ثابت بماند. مصرف این دارو را تا زمانی که پزشک تجویز کرده ادامه دهید. اگر برای کنترل تشنج از این دارو استفاده می‌کنید و روزانه ۳ نوبت آن را مصرف می‌کنید نگذارید بیش از ۱۲ ساعت از مصرف دارو بگذرد زیرا ممکن است باعث افزایش تشنج شود. دوز مصرفی را هیچ وقت افزایش ندهید زیرا وضعیت بیماری‌تان سریع‌تر بهبود نخواهد یافت و خطرات عوارض جانبی جدی افزایش می‌یابد.

دوز مصرف گاباپنتین

دوز مصرف داروی گاباپنتین به سن، وزن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان و سایر داروهای مصرفی بستگی دارد. در کودکان این دوز به وزن آن‌ها نیز بستگی دارد. اگر از قرص این محصول استفاده می‌کنید و دکتر مصرف نصف قرص را تجویز کرده است، نصف باقی مانده را در اولین وقت مصرف کنید. اگر چند روز از نصف کردن قرص گذشت و قرص را مصرف نکردید، آن را دور بیندازید. اگر از کپسول این دارو استفاده می‌کنید آن را با آب زیاد قورت دهید.

بدون مشورت با پزشک از قطع مصرف دارو خودداری کنید زیرا ممکن است وضعیت‌ بیماریتان با قطع یکباره دارو بدتر شود. برای قطع دارو احتمالا به صورت کاهش دوز باید عمل کرد. همچنین داروهای ضد اسید که حاوی آلومینیوم یا منیزیم هستند ممکن است با جذب این دارو تداخل داشته باشند لذا اگر از داروهای ضد اسید معده استفاده می‌کنید بهتر است مصرف آن حداقل ۲ ساعت زمان با مصرف گاباپنتین فاصله داشته باشد. اگر شرایط بیماریتان بهتر نشد یا بدتر شد با پزشک تماس بگیرید.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و اختلالات دارویی این دارو با متخصص مغز و اعصاب خود مشورت کنید.

عوارض جانبی گاباپنتین

مصرف گاباپنتین ممکن است منجر به عوارضی شود که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم؛

 • خواب‌آلودگی
 • سرگیجه
 • از دست دادن تعادل
 • خستگی
 • تاری دید و دوبینی
 • حرکات غیرمعمول چشم
 • لرزش

اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس حاصل کنید.

نکات عوارض جانبی گاباپنتین

برخی از موارد زیر را درباره عوارض جانبی گاباپنتین در نظر داشته‌باشید؛

 • در صورتی که پزشک داروی گاباپنتین را برای شما تجویز کرده است، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی گاباپنتین را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. اگر دچار عوارض جدی این دارو مانند تورم دست‌ها یا مفاصل یا پا و تنگی نفس یا کند نفسی شدید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.
 • به ندرت کسانی که از داروهای ضد تشنج برای درمان مشکلاتی مانند تشنج، اختلال دوقطبی و درد استفاده می‌کنند، دچار افسردگی، افکار یا اقدا به خودکشی و مشکلات خلقی دیگر شده‌اند. اگر خود یا خانواده‌تان هرگونه تغییر رفتار ناگهانی یا غیر معمولی، افکار یا رفتاری که نشانه‌های افسردگی باشد، افکار یا اقدام به خودکشی و افکار آسیب رساندن به خود را مشاهده کردید، سریعا با پزشک تماس بگیرید.
 • لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی گاباپنتین نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل تب، تورم غدد لنفاوی، علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید.

با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی داروباکس استفاده کنید.

قطع داروی گاباپنتین

مصرف گاباپنتین را حتی اگر احساس بهبودی دارید، ادامه دهید. بدون صحبت با پزشک مصرف دارو را قطع نکنید، حتی اگر دچار عوارض جانبی مانند تغییرات غیرمعمول در رفتار یا خلق و خو شوید.

اگر مصرف گاباپنتین را به صورت ناگهانی متوقف کنید، ممکن است علائم ترک مانند موارد زیر را تجربه کنید؛

 • اضطراب
 • مشکلات خواب
 • حالت تهوع
 • درد
 • تعریق

اگر از گاباپنتین برای درمان تشنج استفاده می‌کنید و ناگهان مصرف دارو را متوقف کنید، ممکن است تشنج دوباره ایجاد شود. به همین دلیل در صورت نیاز به قطع دارو، پزشک ممکن است حداقل در طی ۱ هفته، دوز داروی مصرفی شما را به تدریج کاهش دهد.

گاباپنتین عوارضی دارد.
ممکن است که گاباپنتین بر سیستم اعصاب مرکزی اثر بگذارد.

اثر گاباپنتین بر اعصاب

گاهی ممکن است که گاباپنتین بر سیستم اعصاب مرکزی اثر بگذارد و برخی از اثرات جانبی آن شامل موارد زیر هستند؛

 • گیجی
 • خواب آلودگی
 • افکار نامعقول
 • افسردگی
 • اختلال در راه رفتن
 • فراموشی
 • احساسات ناپایدار
 • مشکل در صحبت کردن
 • رفتار عصبانی و پرخاشگرانه
 • لتارژی
 • اختلال حافظه

موارد احتیاط مصرف گاباپنتین

نکات زیر را در نظر داشته‌باشید؛

 • اگر به داروی گاباپنتین یا گاباپنتین اناکاربیل حساسیت دارید یا هر حساسیت دیگری دارید قبل از مصرف این دارو را پزشک یا داروساز مشورت کنید. داروی گاباپنتین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود، در این مورد با دکتر داروخانه مشورت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو سوابق پزشکی خود مخصوصا بیماری‌های کلیوی، سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، مشکلات خلقی (مانند افسردگی و افکار خودکشی) و مشکلات تنفسی را به اطلاع پزشک یا دکتر داروخانه برسانید.
 • داروی گاباپنتین ممکن است موجب خواب‌آلودگی و تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانی که در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف گاباپنتین از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید.
 • قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی را که مصرف می‌کنید با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاْ تورم دست‌ها، مفاصل و پا، تنگی نفس و کند نفسی،‌ سرگیجه و عدم تعادل حساسیت بیشتری از خود نشان دهند و احتمال سقوط و افتادن بیشتری دارند.
 • این دارو در دوران بارداری فقط در صورت صلاحدید و تجویز پزشک باید مصرف شود. در مورد مزایا و خطرات مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.
 • زمانی گاباپنتین بیش‌ترین اثر را دارد که میزان دارو در بدن در حد ثابت نگه داشته شود. بنابراین هر روز گاباپنتین را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. اگر برای کنترل تشنج گاباپنتین را ۳ بار در روز مصرف می‌کنید، اجازه ندهید بیش از ۱۲ ساعت بین دوزها فاصله بیفتد، زیرا ممکن است تعداد دفعات حمله‌ی تشنج افزایش یابد.
 • گاباپنتین از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود و در این مورد نیز با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی گاباپنتین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی گاباپنتین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست، لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌‌تان را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی گاباپنتین نفرمایید. همچنین داروی اورلیستات با گاباپنتین ممکن است تداخل داشته باشند.

در صورت مصرف داروهایی که موجب خواب‌آلودگی می‌شوند و یا موارد زیر با پزشک مشورت کنید؛

 • الکل، ماری جوآنا
 • آنتی‌هیستامین (مانند سیتریزین و دیفن هیدرامین)
 • داروهای خواب‌آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام و زولپیدم)
 • داروهای شل کننده عضله
 • داروهای مسکن مخدر (مانند کدئین و مورفین)

راهنما و برچسب تمامی داروها (مانند داروهای ضد آلرژی یا داروهای سرماخوردگی) را مطالعه کنید، زیرا ممکن است شامل محتویاتی باشند که موجب خواب‌آلودگی شوند. برای مصرف ایمن این دارو با دکتر داروخانه مشورت کنید. همچنین این دارو ممکن است در نتیجه برخی آزمایشات پزشکی مانند آزمایش میزان پروتوئین ادرار تاثیر بگذارد. لذا مصرف این دارو را به اطلاع پرسنل آزمایشگاه و پزشک آن برسانید.

سوء مصرف گاباپنتین

گاهی برخی افراد به علت موارد زیر، داروی گاباپنتین را مصرف می‌کنند؛

تعداد زیادی از افرادی که به کمپ‌های ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند، به خاطر سوء مصرف گاباپنتین است.

کپسول گاباپنتین در درمای اتاق
داروی گاباپنتین را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید

علائم اوردوز گاباپنتین

موارد زیر را برای اوردوز گاباپنتین در نظر بگیرید؛

 • خواب آلودگی شدید
 • تاری دید
 • اختلال تکلم
 • اسهال
 • خستگی

در صورت نیاز به دارو درمانی به بهترین دکتر مغز و اعصاب در داروباکس مراجعه کنید و اینترنتی نوبت بگیرید.

سوالات متداول درباره گاباپنتین

در ادامه به برخی از سوالات درباره گاباپنتین پاسخ داده‌شده‌است. با ما همراه باشید و به دانش خود درباره داروی گاباپنتین بیفزایید.

آیا کپسول گاباپنتین فشار خون را بالا می‌برد؟

هر کدام از داروهایی که مصرف می‌کنیم، بر روی بدن ما تاثیرات مختلفی می‌گذارند. این تاثیرات می‌تواند منفی هم باشد که شامل عوارض جانبی داروها می‌شود. برای کپسول گاباپنتین، مشاهده شده‌است که این دارو فشار خون را بالا می‌برد و احتمال حملات قلبی را افزایش می‌دهد. اما این از عوارض همیشگی و دائمی این دارو نیست و نمی‌توان گفت که هر کسی با مصرف آن به فشار خون بالا مبتلا می‌شود.

آیا قرص گاباپنتین برای دیابت ضرر دارد؟

متاسفانه یکی از مشکلاتی که گاباپنتین برای مصرف کنندگان خود ایجاد می‌کند، بالا بردن قند خون است. هنگامی که قند خون بیمار به طور معمول بالا باشد، مثلا بیمار دیابتی باشد، این دارو می‌تواند در تنظیم قند خون برای او مشکلاتی ایجاد کند.

گاباپنتین برای چی خوبه؟

بدون شک این سوال مهم‌ترین سوال درباره‌ی یک دارو است. گاباپنتین دارویی کنترل صرع است که برای دردهای عصبی و یا مشکلاتی مانند سندرم پای بی‌قرار هم موثر باشد.

آیا گاباپنتین خواب آور است؟

یکی از عوارض شایع گاباپنتین، خواب آلودگی و سرگیجه است. در صورتیکه می‌خواهید پشت فرمان بنشید و رانندگی کنید، باید در مصرف این دارو توجه کنید.

قرص گاباپنتین ۳۰۰ ایا مواد مخدر است؟

از آنجایی که از این دارو برای آرام کردن دردهای عصبی استفاده می‌شود، معمولا تصور می‌شود که گاباپنتین داروی حاوی مواد مخدر باشد. اما اینچنین نیست. مکانیسم این دارو با داروهای حاوی مواد مخدر برای آرام کردن دردهای عصبی متفاوت است. البته گاهی برخی افراد این دارو را سوء مصرف می‌کنند و برای ترک آن مجبور به مراجعه به کمپ می‌شوند.

آیا کپسول گاباپنتین مسکن است؟

این دارو مسکن نیست اما از آن جایی که برای درمان دردهای عصبی استفاده می‌شود، مسکن هم شمرده‌می‌شود. البته استفاده از این دارو برای دردهای عصبی به عنوان مسکن است.

قیمت گاباپنتین ۱۰۰ چند است؟

داروی گاباپنتین ۱۰۰ را می‌توان با بیمه و قیمت متناسب از داروخانه‌ها تهیه کرد.

قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه؟

اگر درد کمر از دردهای نوروپاتی و عصبی باشد، قرص گاباپنتین یا کپسول گاباپنتین می‌تواند موثر باشد. اما برای دردهایی که مشکل آنها عصبی نیست، نمی‌توان از این دارو کمکی گرفت.

گاباپنتین برای گرفتگی عضلات خوب است؟

این قرص مناسب گرفتگی عضلات نیست اما در دردهای عصبی عضلات می‌تواند موثر باشد.

آیا گاباپنتین مورفین دارد؟

خیر. قرص گاباپنتین ۱۰۰ یا قرص گاباپنتین ۳۰۰ حاوی مورفین نیست. این مسئله برای کپسول گاباپنتین نیز صادق است.

قرص گاباپنتین برای پادرد خوبه؟

قرص گاباپنتین برای دردهای عصبی و نوروپاتی پا می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. دیگر موردی که این قرص مصرف دارد، درمان سندرم بی قراری پا است.

تفاوت پرگابالین و گاباپنتین در چیست؟

هر دو دارو برای کنترل شروع تشنج کاربرد دارند اما مواد سازنده آنها می‌تواند متفاوت باشد. از طرفی این داروها هر دو می‌توانند در درمان دردهای نوروپاتی ناشی از زونا موثر باشند. دوز ۵۰ میلی گرم در روز پرگابالین برابر با ۳۰۰ میلی گرم در روز گاباپنتین است.

راهنمای داروباکس برای مصرف گاباپنتین

در صورتیکه با بیماری صرع یا تشنج  مواجه شده‌اید و یا با دردهای نوروپاتی و مواردی مانند سندرم پای بی‌قرار درگیر هستید، می‌توانید با استفاده از مشاوره دارویی داروباکس، نحوه مصرف و دوز مصرفی داروی گاباپنتین را به خوبی بشناسید و بدانید برای هر مشکل، به چه شکلی باید این دارو را مصرف کنید.

از طرفی، در صورت مواجهه با دردهای عصبی و بیماری تشنج و صرع، باید با دکتر مغز و اعصاب مشورت کنید. برای دریافت نوبت از سایت نوبت‌دهی آنلاین داروباکس کمک بگیرید.

بهترین دکتر مغز و اعصاب در تهران

بهترین دکتر مغز و اعصاب در شیراز

بهترین دکتر مغز و اعصاب در اصفهان

بهترین دکتر مغز و اعصاب در بندرعباس