نام تجاری

Mustargen

کاربرد

لنفوم هوچکینی – لوسمی

اشکال دارویی
محلول تزریقی و ژل

اطلاعات دارویی ژل مکلورتامین

لنفوم پوستی سلول‌های T بیماری است که سلول‌های سفید خونی به نام سلول‌های T، سرطانی می‌شوند و به صورت غیر قابل کنترلی رشد می‌کنند که به طور کلی باعث خارش، پوسته‌ پوسته شدن مناطقی از پوست می‌شود. ژل مکلورتامین یا کلرمیتن رشد سلول‌های سرطانی را کاهش می‌دهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مکلورتامین تزریقی به صفحه مربوط به آن داروها مراجعه کنید.
مقدار و روش درست مصرف ژل Mechlorethamine

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Mechlorethamine ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.
قبل از استفاده از ژل Mechlorethamine پوست خود را بشویید و خشک کنید. ۴ ساعت قبل از اینکه به حمام بروید و یا ۳۰ دقیقه بعد از حمام می‌توانید از این ژل استفاده کنید.
بهتر است ۲ ساعت قبل و بعد از استفاده از ژل مکلورتامین از مرطوب کننده استفاده نمایید.
دوز داروی خود را بدون مشورت با پزشک افزایش ندهید، زیرا این کار عوارض جانبی شما را تشدید می‌کند.
اجازه دهید تا ژل روی سطح بدن شما خشک شود (۱۰-۵ دقیقه بعد از استفاده)، سپس لباس بپوشید.

موارد منع مصرف ژل مکلورتامین ( کلرمتین )

به تاریخ انقضای داروی مکلورتامین یا کلرمتین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز ژل Mechlorethamine را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی مکلورتامین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف مکلورتامین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف ژل مکلورتامین در دوران بارداری و شیردهی ممکن است برای کودک شما مضر باشد.
 تداخل دارویی ژل مکلورتامین | کلرمتین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
هشدار درباره مصرف Mechlorethamine
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی مکلورتامین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که قرمزی، زخم یا عفونت پوست دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف ژل مکلورتامین | کلرمتین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض در صورت مصرف بیش‌تر از مقدار این دارو بروز می‌کنند، در‌ صورت بروز هریک از این عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سوزش پوست
خارش
قرمزی
درد
تورم
حساسیت به نور
تیره شدن پوست

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از ژل Mechlorethamine می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Mechlorethamine ( مسمومیت با مکلورتامین )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف ژل Mechlorethamine

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

Advertisement

منبع: https://www.darobox.ir/blog/