نام تجاری

Suprane

کاربرد

بیهوشی عمومی

اطلاعات دارویی ژل پیروکسیکام

اطلاعات دارویی : ژل پیروکسیکام به گروهی از داروها به نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تعلق دارد. به این داروها به طور ساده ضد التهابی و یا NSAID هم گفته می‌شود. این داروها با مهار تولید مواد شیمیایی در بدن که سبب درد و التهاب می‌شوند عمل می‌کند. توضیحات این صفحه برای پماد پوستی پیروکسیکام می‌باشد. پیروکسیکام خوراکی به شکل قرص و کپسول نیز در اختیار است اگر چه برخی از داروها نسبت به این دارو در اولویت هستند.
هنگامی که ژل پیروکسیکام بر روی پوست استعمال می‌شود تنها بر ناحیه مورد استعمال اثر می‌گذارد و سایر نواحی بدن از تأثیر دارو به دور هستند. این دارو از طریق پوست جذب می‌شود و سپس به نواحی عمیق‌تر برای مثال به ماهیچه‌ها که در آنجا التهاب در جریان است منتقل می‌شود. با استفاده از ژل پیروکسیکام سطح کلی این دارو در بدن پایین خواهد ماند و این بدان معناست که عوارض جانبی کمتری بیمار را درگیر می‌کند. پمادهای ضد التهابی نظیر پیروکسیکام بیشتر برای افراد بالغ تجویز می‌گردد و برای مصرف در کودکان مناسب نیست.
موارد منع مصرف ژل پیروکسیکام

به تاریخ انقضای ژل پیروکسیکام توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز ژل پیروکسیکام را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
ژل پیروکسیکام را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید.
تداخل دارویی این دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی ژل پیروکسیکام
ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با داروی ژل پیروکسیکام تداخل کنند عبارتند از: آلیسکیرن (aliskiren)، مهارکننده‌های ACE (مانند کاپتوپریل (captopril)، لیزینوپریل (lisinopril))، مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند لوزارتان (losartan)، والزارتان (valsartan))، لیتیوم و قرص‌های دیورتیک یا “قرص‌های آب” مانند فوروزماید (furosemide)).
ژل پیروکسیکام اگر با داروهای دیگری که باعث خونریزی می‌شوند استفاده شوند، ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. این داروها عبارت‌اند از: داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل (clopidogrel)، “رقیق کننده‌های خون” مانند دابیگاتران (dabigatran) / انوکساپارین (enoxaparin) / وارفارین (warfarin).
برچسب روی تمام داروهای با نسخه و بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید را بررسی کنید، از جمله داروهای حاوی داروهای ضد درد / تب (آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (ibuprofen) یا ناپروکسن (naproxen)). این داروها مشابه ژل پیروکسیکام هستند و ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد. با این حال، اگر دکتر به شما برای پیشگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی، آسپرین با دوز پایین (معمولاً دوزهای ۳۲۵-۸۱ میلی‌گرم در روز) تجویز کرده است، باید مصرف آن را ادامه دهید، مگر اینکه دکتر به شما دستور ترک مصرف آسپرین را دهد. راجع به جزئیات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید.
نکاتی که قبل از مصرف ژل پیروکسیکام باید در نظر گرفته شود
برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیست و بعضی داروها نیز در صورتی‌ که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است قبل از مصرف ژل پیروکسیکام ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که مبتلا به آسم و یا سایر بیماری‌های آلرژیک هستید.
اگر دچار هر نوع بیماری پوستی (به عنوان مثال اگزما) هستید.
در صورتی که قبلاً به داروهای مسکن غیر استروئیدی (نظیر آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و آیدومتاسین) حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی احتمالی ژل پیروکسیکام
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:
عوارض شایع ژل پیروکسیکام

سوزش پوستی خفیف، خارش و قرمزی: این موارد معمولاً خفیف هستند و جای نگرانی نیست. در صورتی که کهیرها شدید شدند مصرف دارو را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض کمتر شایع ژل پیروکسیکام

کهیرهای شدید پوستی: مصرف دارو را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از این دارو می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
نحوه نگهداری ژل پیروکسیکام

تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌ دارید.
دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

منبع: https://www.darobox.ir/blog/