یکی از مهم‌ترین نکاتی که در روتین پوستی باید مورد توجه قرار گیرد، استفاده از شوینده مناسب است. شوینده صورت برای هر فرد باید با در نظر گرفتن نوع پوست وی انتخاب شود. امروزه به داروخانه‌ها که وارد می‌شوید تنوع محصولی زیادی را در شوینده‌ها می‌بینید و ممکن است کمی سردرگم شوید که کدامیک را بخرید. دو مورد از بهترین شوینده‌های صورت صابون و پن هستند. در این مقاله تفاوت پن و صابون را به طور کامل برایتان شرح خواهیم داد. سپس به شما کمک می‌کنیم تا شوینده مورد در نظر خود را به راحتی پیدا کرده و برای خرید صابون و پن اقدام نمایید.

صابون چیست؟

پوست شما برای سالم ماندن و حفظ درخشش خود به رسیدگی مداوم نیاز دارد. صورت انسان نسبت به دیگر قسمت‌های بدن پوست نازک‌تری داشته و به همین دلیل از شوینده خاص برای شستشوی این ناحیه باید استفاده نمود. پوست صورت به طور طبیعی اسیدی است و باید سطح pH آن بین ۴ تا ۶.۵ باشد. از نظر علم شیمی، صابون نمک یک اسید چرب است. این اسید چرب می‌تواند اسید چرب سدیم یا پتاسیم باشد. طی فرآیندهای شیمیایی، صابون از چربی، روغن و اسیدهای چرب حاصل شده و حالت قلیایی دارد.

نحوه عملکرد صابون روی پوست به این شکل است که به واسطه ماهیتی که دارد چربی و آلودگی‌ها را از پوست جدا کرده و از بین می‌برد. از آنجایی که صابون حالت قلیایی دارد با PH پوست هماهنگ نیست و حتی چربی‌های طبیعی پوست را هم پاک می‌کند. این مسئله موجب می‌شود تا به مرور پوست چربی طبیعی خود را از دست داده و رو به خشکی برود.

پن صورت چیست؟

برای اینکه بتوانیم شما را با تفاوت پن و صابون بیشتر آشنا کنیم، لازم است در مورد پن صورت نیز اطلاعات کافی داشته باشید. ظاهر پن شبیه صابون است اما ساختاری متفاوت با آن دارد. پن‌ها که میل ترکیبی با روغن‌ها دارند و آب را دفع می‌کنند، کثیفی یا آلودگی موجود روی پوست را با ساختارهای کوچکی احاطه کرده و سپس توسط آب پاک می‌شوند. در ساخت پن از اسانس و پارابن استفاده نمی‌شود و PH بکار رفته در آن اغلب کمتر از ۶ و نزدیک به PH طبیعی پوست انسان است.

ساختار پن به شکلی است که مانع می‌شود تا رطوبت و چربی طبیعی پوست از بین برود. حتی پن‌ها می‌توانند باعث ترمیم و آبرسانی به پوست شده و ظاهری سالم‌تر و زیباتر به پوست ببخشند. به طور کلی پن‌ها به دو صورت جامد و مایع تولید می‌شوند. انواع پن عبارتند از: مخصوص پوست چرب، مخصوص پوست خشک، مخصوص پوست حساس، مخصوص پوست نرمال و لایه‌بردار و روشن کننده.

تفاوت پن و صابون

پن و صابون هر دو شوینده بوده و از نظر ظاهر هم شبیه به هم هستند. در مورد تفاوت‌های آنها به موارد زیر دقت کنید:

توجه به نوع پوست در انتخاب پن و صابون

پن‌ها برای انواع پوست تولید می‌شوند. حتی اگر پوست خیلی چرب یا خیلی حساس که تبدیل به اگزما شده است هم داشته باشید می‌توانید در داروخانه‌ها پن مورد نیاز خود را بیابید. اما صابون فقط برای پوست‌های نرمال توصیه می‌شود.

وقتی شما به پوست خود صابون می‌زنید در وهله اول ممکن است احساس کنید که نسبت به زمانی که با پن صورت خود را می‌شویید، پوستتان تمیزتر شده است. بعد از زدن صابون، پوست حالت کشیدگی پیدا می‌کند. در حالی‌که بعد از زدن پن، پوست همچنان نرم بوده و لطافت خود را حفظ کرده است. پس از زدن صابون کمی که می‌گذرد، پوست دوباره چرب و براق می‌شود اما اگر پن زده باشید این اتفاق نمی‌افتد؛ یعنی احساس نیاز به شستشوی مجدد پوست فورا ایجاد نمی‌شود زیرا چربی‌های طبیعی پوست حفظ شده است.

فرق PH صابون و پن

همان‌طور که گفتیم PH صابون قلیایی بوده و شبیه به پوست طبیعی انسان نیست. صابون تمام چربی‌های موجود روی پوست را پاک می‌کند؛ یعنی حتی چربی طبیعی پوست را هم از بین می‌برد. در این صورت حالت اسیدی پوست و تنظیم آن بر هم می‌خورد. اما پن نه تنها پوست را پاکیزه می‌کند بلکه چربی‌های مفید روی پوست را هم حفظ می‌نماید. بنابراین رطوبت پوست از بین نمی‌رود و شما همچنان احساس نرمی و لطافت خواهید داشت.

ترکیبات بکار رفته در صابون و پن

تفاوت پن و صابون در نحوه تولید آنها هم می‌تواند باشد. صابون از تجزیه روغن‌های گیاهی و حیوانی به دست می‌آید. اگرچه صابون قدرت شویندگی بالایی دارد اما به مرور زمان باعث خشک شدن پوست خواهد شد. صابون‌ها با تجزیه کلاژن پوست مقاومت پوست را در برابر آسیب‌هایی همچون باکتری‌ها کاهش داده و ممکن است منجر به بروز جوش، لک، پوسته پوسته شدن پوست، اگزما و خشکی بیش از حد شوند. بعد از استفاده از صابون، پوست جهت مراقبت از خود مجبور می‌شود تا چربی بیشتری تولید نماید. در نتیجه پوست دوباره براق خواهد شد.

پن‌ها ملایم و دوستدار حفظ سلامت پوست به حساب می‌آیند. پن حاوی سورفکتانت بوده و اسیدیته‌ای مناسب برای پوست دارد. از مواد قلیایی در ساختار پن استفاده نمی‌شود. پس از استفاده از پن، پوست دچار خشکی بیش از حد نشده و مجبور به ترشح چربی بیش از حد نخواهد شد. پن‌ها کمک می‌کنند تا ساختار طبیعی پوست به خوبی حفظ شده و در نتیجه پوست سالم‌تر ماند.

طرز استفاده از پن و صابون

به طور کلی متخصصان پوست توصیه می‌کنند که روزانه دو بار صورت خود را بشویید. بهترین زمان برای استفاده از شوینده‌های صورت یکی صبح بعد از بیدار شدن است و دیگری شب قبل از استفاده از محصولات مراقبت از پوست. البته زمانی‌که می‌خواهید آرایش خود را هم بشویید می‌توانید از شوینده استفاده کنید. نحوه استفاده از پن و صابون فرق چندانی با هم ندارد. ابتدا باید پوست خود را با آب ولرم خیس کرده و بعد با کف حاصل از محصول صورت را شستشو دهید. چنانچه پوست شما خشک یا نرمال است بهتر است روزانه تنها ۱ بار از شوینده صورت استفاده نمایید.

دقت کنید که صابون به طور کلی برای شستشوی پوست صورت توصیه نمی‌شود. اما بعضی از شرکت‌ها ترکیبات خاصی را به صابون اضافه می‌کنند تا PH آن را به حد مطلوب برسانند. در این حالت صابون برای شستشوی پوست مناسب می‌شود.