آمپول کتورولاک

اگر جراحی کرده باشید یا دچار دردهای حاد شده باشید، احتمالا با آمپول کتورولاک آشنایی دارید. اما آیا دقیقا می‌دانید آمپول کتورولاک برای چیست؟ یا اصلا کتورولاک چیست؟ سوزن کتورولاک برای چه تزریق می‌شود؟ نحوه تزریق آمپول کتورولاک چگونه است؟ آمپول کتورولاک برای کمردرد استفاده می‌شود؟ آمپول کتورولاک برای درد پریود تزریق می‌شود؟

کتورولاک یک داروی ضددرد و از دسته داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است که برای مدیریت دردهای متوسط تا شدید و حاد استفاده می‌شود. کتورولاک دارویی نیست که برای مدت طولانی یا برای دردهای معولی تجویز شود، بلکه زمانی تجویز می‌شود که درد بیمار به قدری شدید باشد که نیاز به داروهای مسکن اپیوئیدی مثل مورفین داشته باشد. به خاطر عوارض جانبی آمپول ketorolac نباید بیش از ۵ روز تجویز شود و اگر دارو کارساز نبود یا برای مدت طولانی‌تری نیاز بود، پزشک داروی شما را تعویض خواهد کرد. در ادامه با این داروی ضددرد، عوارض جانبی، موارد احتیاط، تداخلات دارویی و هر آنچه لازم است در مورد آمپول ketorolac بدانید با شما صحبت خواهیم کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ketorolac آمپول می‌توانید با متخصص داخلی مشورت کنید. در داروباکس می‌توانید با بهترین پزشکان آشنا شوید، به‌صورت تلفنی و آنلاین با آنها مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

آمپول کتورولاک برای چیست؟

نام رایج دارو: کتورولاک – Ketorolac، کتورکس، پین لاک، تورادولاک، توراپین، پمرولاک، کتورین، کتروفال، کتورولاکس.

نام تجاری دارو: تورادول

آمپول کتورولاک برای درمان کوتاه‌مدت دردهای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. از کتورولاک معمولاْ قبل یا بعد از جراحی‌های پزشکی استفاده می‌شود. کاهش دردی که به وسیله‌ی کتورولاک آمپول ایجاد می‌شود، کاری می‌کند تا ریکاوری راحت‌تری داشته باشید و زودتر بتوانید به زندگی روزمر‌ه‌تان بازگردید.

آمپول کترولاک جزو داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) به حساب می‌آید. این دسته‌ی دارویی برای درمان التهاب و درد استفاده می‌شود. از داروهای دیگر این گروه می‌توان به ایبوپروفن و ناپروکسن اشاره کرد، اما کتورولاک نسبت به سایر NSAID ها در کاهش درد‌های التهابی و غیر التهابی موثرتر است.

آمپول ketorolac برای مدیریت کوتاه مدت درد حاد (تا ۵ روز)، با دوز متوسط تا ​​زیاد استفاده می‌شود. نباید ketorolac آمپول برای درد جزئی یا مزمن مورد استفاده قرار گیرد.

هرگز از کتورولاک برای دردهای طولانی‌مدت مثل التهاب مفصلی استفاده نکنید.

نحوه عملکرد داروی کتورولاک

عملکرد کتورولاک از طریق انسداد تولید برخی مواد طبیعی در بدن شما است که موجب التهاب می‌شود. این انسداد باعث کاهش تورم، درد یا تب می‌شود. آمپول ketorolac، تولید مواد شیمیایی توسط سیستم ایمنی بدن را که باعث قرمزی، تب، درد و التهاب می‌شوند را کاهش می‌دهد. کاهش درد به شما کمک می‌کند راحت‌تر بهبود پیدا کنید تا بتوانید به کارهای عادی روزمره خود برگردید.

این داروی NSAID با مدت اثر متوسط است و باعث مهار شدن PG می شود که بیشتر به عنوان یک ضد درد است تا یک داروی ضد التهاب. بیشتر به صورت تزریقی مصرف می شود.


اشکال دارویی کتورولاک

 • قرص:
  • قرص کتورولاک ۱۰ میلی گرمی خوراکی
 • قطره چشمی
 • آمپول تزریقی:
  • آمپول کتورولاک ۱۵ میلی گرمی
  • آمپول کتورولاک ۳۰ میلی گرمی
  • آمپول کتورولاک ۶۰ میلی گرمی.
نام تجاری کتورولاک در ایران

آمپول ketorolac در ایران در اشکال دارویی مختلف و توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شود. در بازار دارویی ایران می‌تواند ketorolac آمپول را با اسم‌های زیر پیدا کنید:

قطره چشمی سینارولاک ۰٫۵% ۵ میلی لیتر
قرص کتورولاک ایران هورمون ۱۰ میلی گرم
آمپول کتورکس ۳۰ میلی گرم/میلی لیتر
قرص پین لاک ۱۰ میلی گرم
قرص تورادولاک ۱۰ میلی گرم
قرص توراپین ۱۰ میلی گرم
آمپول کتورولاک-کمبکسونا ۳۰ میلی گرم/میلی لیتر
قرص کتورولاک ۱۰ میلی گرم
آمپول پمرولاک ۱۵ میلی گرم/میلی لیتر
آمپول پمرولاک ۳۰ میلی گرم/میلی لیتر
آمپول کتورین مد ۳۰ میلی گرم/میلی لیتر
آمپول کتروفال ۳۰ میلی گرم/میلی لیتر
قطره چشمی کتروفال ۵%
آمپول کتورولاک ۳۰ میلی گرم/میلی لیتر
آمپول کتورولاک ۱۵ میلی گرم/میلی لیتر
آمپول کتورولاک ۶۰ میلی گرم/میلی لیتر
اسامی تجاری داروی کتورولاک در ایران

نحوه مصرف کتورولاک چیست؟

اگر پزشک داخلی یا هر پزشک دیگری آمپول ketorolac را برای شما تجویز کرده است، حتما از دستورات پزشک تبعیت کنید. برای مصرف صحیح داروی کتورولاک لازم است از اطلاعات روی جلد دارو به دقت پیروی کنید. آمپول کترولاک به صورت محلول (مایع) برای تزریق عضلانی یا به صورت داخل وریدی، استفاده می‌شود. برای استفاده از این دارو نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • اگر به صورت مداوم کتورولاک برای شما تجویز شده است، معمولا مصرف آن به صورت هر ۶ ساعت یک آمپول تزریقی است که باید توسط پزشک تزریق شود.
 • قرص خوراکی کتورولاک معمولا هر ۴ تا ۶ ساعت یک عدد قابل مصرف است.
 • نباید این آمپول را داخل ستون فقرات تزریق کرد.
 • نباید آمپول ketorolac را به داخل قفسهٔ سینه تزریق کرد.
 • برای جلوگیری از خطر خونریزی معده و دیگر عوارض جانبی آمپول کترولاک از کمترین دوز موثر برای کمترین دوره تزریق استفاده کنید.
 • اگر بیشتر از ۵ روز از مصرف ketorolac آمپول می‌گذرد و احساس بهبود یا کاهش درد نداشتید برای تعویض دارو یا استفاده داروهای دیگر با پزشک خود مشورت نمایید.
 • قبل از استفاده آمپول کتورولاک موارد ایمنی مانند تغییر رنگ دارو یا مشاهده ذرات در داخل دارو را بررسی کنید و در صورت مشاهده این موارد از استعمال دارو خودداری کنید.
 • اگر هنگام تزریق دارو احساس درد افزایش یافت و یا حال عمومی شما بهبود نیافت و بدتر شد حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • به صورت منظم آزمایش‌های پزشکی مانند فشار خون و آزمایش‌های عملکرد کلیه را انجام دهید و برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • آمپول ketorolac برای وضعیت فعلی شما تجویز شده است و در موارد دیگر و حتی مشابه بدون تجویز دکتر آن را مصرف نکنید.
 • برای تاثیر حداکثری ketorolac آمپول بر روی وضعیت شما بهتر است سر وقت این دارو را مصرف کنید.
 • در صورتی که فرم خوراکی دارو برای شما تجویز شده است، جهت کاهش عوارض گوارشی آن را پس از غذا مصرف نمایید .
 • از مصرف چند داروی ضد درد با هم برای اثر بیشتر خودداری نمایید.

آمپول ketorolac کاربرد گسترده‌ای دارد و توسط پزشکان مختلف تجویز می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد آمپول کترولاک بهتر است با متخصص داخلی مشورت کنید. در داروباکس می‌توانید با بهترین پزشکان آشنا شوید، با آنها به‌صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

دوز مصرفی کتورولاک چقدر است؟

دوز مصرف داروی کتورولاک به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. پس به هیچ عنوان دوز مصرفی خود را به صورت خودسرانه تغییر ندهید.

 • در بزرگسالان یعنی اشخاصی که بالای شانزده سال سن دارند، ۱۵ یا ۳۰ میلی گرم در روز از راه تزریق عضلانی و یا وریدی چهار بار در روز به فاصله شش ساعت.
 • بیمارانی که به یک دوز در روز نیاز دارند می توانند ۶۰ میلی گرم را از راه تزریق عضلانی دریافت کنند.
 • حداکثر دوز روزانه نباید بیش از ۱۲۰ میلی گرم باشد.

موارد مصرف کتورولاک چیست؟

احتمالا این سوال را از خود می‌پرسید که آمپول ketorolac برای چیست؟

همان‌طور که گفته شد آمپول کتورولاک ۳۰ میلی گرمی و قرص کتورولاک ۱۰ میلی گرمی برای کاهش درد استفاده می شود. برخی از بیماری‌هایی که با قرص کتورولاک بهبود می‌یابند را در زیر خواهید دید؛

۱. کتورلاک برای سردرد

به نظر می‌رسد کتورولاک دارویی ایمن و قابل تحمل در کنترل درد بیمارانی است که با سردرد اولیه به اورژانس مراجعه می کنند. براساس نتیجه‌ی بدست‌آمده از این مطالعه، این دارو بعد از گذشت یک ساعت از تزریق و به صورت واضح‌تر دو ساعت بعد از تزریق تاثیر خود را در کاهش شدت درد بیماران نشان می‌دهد.

کتورولاک به صورت قرص و آمپول وجود دارد.

۲. کتورولاک و دندان درد

مهمترین داروهای تسکین دندان درد، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) هستند که به کاهش علائم التهاب و تورم کمک می کنند. داروهای مبتنی بر ایبوپروفن، کتوپروفن و کتورولاک بیشترین تاثیر را روی دندان درد می گذارند. به نظر می‌رسد بهترین داروهای ضدالتهاب برای درمان سریع دندان درد، کتانوف- کتورولاک (دولاک، کتوکام، کتورول، کتوفریل) باشند.

۴. آمپول کتورولاک برای کرونا

داده‌های موثقی در خصوص تأثیر مستقیم داروی کتورلاک بر درمان علائم کرونا وجود ندارد. اما از آنجا که داروهای ضدالتهابی از قبیل ناپروکسن و آسپرین توانسته‌اند تا حدودی اثربخشی مثبتی بر کنترل التهاب و درد و تب در بیماران کرونایی داشته باشند، پیشبینی می شود که آمپول کتورلاک برای کرونا هم می‌تواند مفید باشد. اما برای استفاده از این دارو الزامی است که با پزشک داخلی مشورت کنید. در ضمن اگر برای درمان بیماری خاصی داروی کتورلاک مصرف می‌کنید و در حین مصرف دچار بیماری کرونا شدید، باید با پزشکتان در خصوص ادامه‌ی مصرف آمپول کترولاک مشورت کنید.

سوزن کتورولاک در سه دوز آمپول کتورولاک ۱۰ میلی گرم، آمپول کتورولاک ۳۰ میلی گرم، آمپول کتورولاک ۶۰ میلی گرم موجود است.

موارد مصرف آمپول کتورولاک

آمپول کتورولاک نسبت به قرص آن سریع‌تر عمل می‌کند و همچنین قوی‌تر است. در مواقعی از قرص کتورولاک و در مواقع دیگری از آمپول کتورولاک استفاده می‌شود. در ادامه به طور خلاصه به موارد مصرف آمپول کتورولاک می‌پردازیم.

از آمپول کتورولاک برای آرام کردن دردهای نسبتا شدید استفاده می‌شود. این دارو در موارد بالا که ذکر شد، استفاده دارد. یکی از مهم‌ترین استفاده‌های آمپول کتورولاک در دردهای سنگ کلیه است. در صورتیکه درد هنگام دفع سنگ‌های کلیه‌ی کوچک و قابل دفع داشته‌باشید، می‌توانید از این داروی تزریقی استفاده کنید. توجه داشته‌باشید که ترجیح پزشکان و بیماران در استفاده از کتورولاک خوراکی است، تزریق دارو معمولا از انتخاب‌های آخر محسوب می‌شود.

از کترولاک زیاد استفاده نکنید تا دچار عوارض جانبی شدید آن نشوید! همچنین مصرف بیش از اندازه‌ی کتورولاک می‌تواند تاثیر کمی داشته‌باشد و بدن شما کم کم به آن عادت کند. بنابراین تنها در مواقعی که واقعا به این دارو نیاز دارید از آن استفاده کنید، همان‌طور که برای داروهای دیگر این مورد توصیه‌می‌شود.

نحوه تزریق کتورولاک

تزریق این دارو عضلانی است و می‌توان آن را در منزل هم تزریق کرد. داروباکسصیه‌های لازم را به شما می‌کند و سپس به شما این اجازه را می‌دهد تا از این دارو در منزل هم استفاده کنید. توجه داشته‌باشید که استفاده از آمپول کتورولاک بیشتر از ۵ روز می‌تواند عوارض جانبی را تشدید کند. بنابراین در مصرف آن زیاده‌روی نکنید و در صورتیکه اثرات مورد نظر را نداشت، با پزشک مشورت کنید.

گفته‌شد که آمپول کتورولاک به صورت عضلانی تزریق می‌شود. برای تزریق این دارو از عضله‌ی گلوتئوس یا سرینی استفاده می‌شود. بخش بالا و خارج باسن انتخاب می‌شود و سرنگ بعد از هواگیری و پاک کردن محل تزریق، وارد عضله می‌شود. سپس آسپیراسیون یا بیرون کشیدن پیستون سرنگ انجام می‌شود تا از بودن سوزن درون عضله مطمئن شویم. این اتفاق در صورتی می‌افتد که هوا وارد سرنگ شود. بعد محتویات سرنگ به داخل عضله تخلیه می‌شود و سوزن بیرون کشیدن می‌شود. محل تزریق پد الکلی قرار داده می‌شود تا از خروج احتمالی خون جلوگیری شود.

آمپول ketorolac در دسته داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی است.

کتورولاک برای دیسک کمر

از نظر تزریقی آمپول های زیادی برای درمان کمردرد وجود دارد. آنچه بین مردم از همه رایج‌تر است آمپول متوکاربامول یا آمپول روباکسین است. این آمپول که در جامعه با عنوان آمپول کمردرد هم معروف شده است،  نقش شل‌کننده عضلانی دارد و بر خلاف تصور عامه نقش درمانی زیادی در درمان کمردرد ندارد. آمپول مهم دیگری که در زمینه کمردرد به‌خصوص در موارد دیسک کمر استفاده می شود، آمپول کتورولاک است. آمپول ketorolac در دسته داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی هستند که در مرحله اول به میزان ۲ تا ۳ عدد استفاده می شوند.

آمپول کتورولاک در سرماخوردگی

می‌دانیم که یکی از علائم سرماخوردگی که بسیاری به آن مبتلا می‌شوند، بدن درد است. برخی از افراد نمی‌توانند درد بدن را در سرماخوردگی تحمل کنند، بنابراین آمپول کتورولاک برای آنها تجویز می‌شود.

عوارض کتورولاک

درصورتی که پزشک داخلی داروی کتورولاک را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن برای شما بیش از مضراتش بوده است. لازم است بدانید اکثر افرادی که آمپول کتورولاک را مصرف کرده‌اند، عوارض کتورولاک را تجربه نکرده‌اند. آمپول کتورولاک به فرم خوراکی و تزریقی در بازار دارویی موجود است که هر فرم آمپول ketorolac عوارض جانبی خاصی را ایجاد می‌کند:

شایع‌ترین عوارض کتورولاک

تزریق آمپول کتورولاک ممکن است منجر به عوارضی مانند موارد زیر شود:

 • گیجی
 • عدم هوشیاری
 • سردرد
 • دل‌پیچه.

اگر هرکدام از این عوارض شدت یافت، سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

سایر عوارض جانبی

 • این دارو ممکن است باعث افزایش فشارخون شود، لذا همیشه فشار خون خود را حین مصرف این دارو بررسی کنید.
 • NSAID ها توانایی لخته‌شدن خون را کاهش می‌دهند، بنابراین میزان خونریزی از محل زخم را پس از آسیب افزایش می‌دهد.
 • حمله‌ی قلبی یا سکته
 • زخم معده
  • زخم معده باعث ایجاد علائمی مانند دل درد، مدفوع سیاه رنگ و شبیه به قیر، ضعف و سرگیجه هنگام ایستادن می‌شود.
 • خونریزی روده
 • کاهش عملکرد کلیه
 • نارسایی کبدی.

آمپول کتورولاک برای تسکین دردهای نسبتا شدید استفاده می‌شود.

عوارض جانبی جدی

 • غش
 • تپش قلب
 • تغییر در شنوایی (زنگ‌زدن گوش)
 • تغییر حالات روانی (مانند گیجی و افسردگی)
 • سردرد شدید و مداوم
 • درد شکم
 • مشکلات بینایی (تاری دید)
 • کبودی
 • خونریزی
 • علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر حجم ادرار)
 • نشانه‌های عفونت (مانند تب و لرز یا خلط گلو)
 • علائم مننژیت (مانند گلودرد بی‌دلیل و تب)
 • نشانه‌های مشکلات قلبی (مانند عرق کردن زانو و پاها، خستگی مفرط، افزایش ناگهانی وزن).

اگر هر کدام از علائم بالا را تجربه کردید، سریعا از فوریت‌های پزشکی یا اورژانس کمک بگیرید.


عوارض جانبی نادر کتورولاک عبا‌رت‌اند از:

 • تفکر غیر عادی
 • واکنش‌های آلرژیک جدی
 • اسپاسم برونش
 • زردی
 • مشکل در تمرکز
 • اختلال چشایی
 • سندرم همولیتیک اورمیک
 • افزایش سطح پتاسیم خون
 • کاهش سطح سدیم
 • آمپول مسکن کتورولاک به ندرت ممکن است موجب مشکلات کبدی شود. اگر درخود نشانه‌هایی از آسیب کبدی مانند موارد زیر دیدید، سریعا با پزشک تماس بگیرید.
  • ادرار تیره
  • دردهای غیرطبیعی شکم
  • احساس ضعف و تهوع بیش‌از‌حد
  • سرگیجه مفرط
  • مشکلات تنفسی.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد آمپول کتورولاک نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید.

کتورولاک بر روی عملکرد کلیه‌ها تاثیر می‌گذارد.

عوارض کتورولاک بر روی کلیه

در مواردی که کتورولاک برای افرادی که مشکلات خفیف کلیوی دارند، باید این دارو را با احتیاط تجویز کرد زیرا می‌تواند مشکلات جدی برای فرد ایجاد کند. از طرفی گزارش‌شده‌است که کتورولاک بر روی عملکرد کلیه‌ها تاثیر گذاشته و برای برخی از بیماران باعث آسیب حاد به کلیه‌ها می‌شود. بنابراین حتما باید میزان مصرف این دارو در افراد با نارسایی کلیوی مانیتور شود و تحت نظر قرار بگیرد. همچنین یکی از آسیب‌ها و عوارض جانبی کتورولاک احتباس مایعات و ادرار است.

متابولیسم کتورولاک توسط کلیه‌ها انجام می‌شود و دفع آن از طریق ادرار است. همین مسئله آسیب و عوارض احتمالی آن به کلیه را توجیه می‌کند. البته به طور کلی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی احتمال آسیب حاد به کلیه‌ها را دارند.

برای اینکه اطلاعات دقیق‌تری از آمپول ketorolac، عوارض آن و تداخلات دارویی‌اش به دست آوردید، بهتر است از سرویس مشاوره دارویی داروباکس استفاده کنید.

موارد احتیاط تزریق آمپول کتورولاک

اگر به تزریق آمپول مسکن کتورولاک یا آسپرین و دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDها) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و سلکوکسیب آلرژی دارید، قبل از مصرف کتورولاک با پزشک خود مشورت کنید. این دارو ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

سابقه پزشکی

چنانچه سابقه‌ی بیماری‌های زیر را دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید:

 • آسم (مخصوصا حمله‌های تنفسی پس از مصرف آسپرین یا دیگر NSAIDها)
 • خونریزی یا مشکلات خونی (مانند آنمی)
 • مشکلات قلبی (مانند سابقه حمله قلبی)
 • فشارخون بالا
 • بیماری‌های کبدی
 • مشکلات بینی (پولیپ بینی)
 • مشکلات گلو، شکم، (مانند خونریزی، سوزش، زخم)
 • سکته و تورم مفاصل (مانند مچ پا و دست)

هنگام مصرف داروهای (NASID) مانند سوزن کتورولاک ممکن است مشکلات کلیوی به‌وجود بیاید. این مشکلات زمانی که دچار کم آبی، حمله قلبی، مشکلات کلیوی باشید و یا از داروهای دیگری (به قسمت تداخلات دارویی مراجعه شود) استفاده کنید تشدید می‌شوند.

مقدار مایعاتی که پزشک برای جلوگیری از کم آبی تجویز کرده است را همواره بنوشید و در صورت تغییر در مقدار ادرار، این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید.

هشدار در مورد داروی کتورولاک

 • آمپول مسکن کتورولاک ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری، تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید.
 • هنگام مصرف این دارو از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید.
 • قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.
 • آمپول ketorolac ممکن است باعث خونریزی معده و روده شود لذا توصیه می‌شود مصرف روزانه سیگار و الکل مخصوصا زمانی که این دارو را مصرف کرده‌اید را متوقف کنید. چون خطر خونریزی معده را بالاتر می‌برد.
 • این دارو ممکن شما را نسبت به نور خورشید حساس‌تر کند.  لذا زمان حضور خود در نور خورشید را محدود کنید و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید و آفتاب‌سوختگی یا التهابات پوستی را به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف دارو برای سالمندان

سالمندان نسبت به عوارضی مثل خونریزی معده و روده و یا مشکلات کلیوی حساسیت بیشتری دارند و مصرف طولانی‌مدت این دارو این خطر را افزایش می‌دهد.


بارداری و شیردهی و آمپول کتورولاک

 • اگر قصد بارداری دارید قبل از مصرف این دارو با پزشک زنان و زایمان در مورد مزایا و خطرات مصرف آن مانند سقط جنین یا مشکلات بارداری مشورت کنید.
 • در زمان بارداری آمپول ketorolac فقط موقع نیاز باید مصرف شود. بسیاری از پزشکان هم مصرف این دارو را منع می کنند.
 • توصیه می‌شود در سه ماه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به جنین و تاثیر در زایمان طبیعیُ مصرف نشود.
 • آمپول کتورولاک از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال می‌یابد، قبل از شیردهی به نوزاد با پزشک مشورت نمایید. بسیاری از پزشکان مصرف این دارو را منع می‌کنند.

کتورولاک داروی مسکن برای دردهای کوتاه مدت است.

موارد منع مصرف کتورولاک

 • پیشگیری از درد در جراحی‌های بزرگ
 • درمان درد بعد از عمل جراحی پیوند عروق کرونر (CABG)
 • زنان باردار: زیرا ممکن است روی گردش جنین تاثیر منفی بگذارد و از انقباضات رحمی جلوگیری کند.
 • مادران شیرده: زیرا متابولیت‌های آمپول کتورولاک وارد شیر مادر می‌شود و بر نوزاد اثرات منفی می‌گذارد.
 • بیماری‌های کلیوی پیشرفته و در بیمارانی که به دلیل کاهش حجم در معرض خطر نارسایی کلیه هستند.
 • بیماران مبتلا به زخم معده‌ی فعال یا سابقه‌ی سوراخ شدن و خونریزی از دستگاه گوارش
 • اگر به بیماری‌های زیر مبتلا هستید، این دارو را نباید مصرف کنید. در صورت داشتن هر یک از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:
  • کم خونی
  • بیماری التهابی روده
  • خونریزی در مغز
  • سکته‌ی مغزی
  • نارسایی شدید قلب
  • فشار خون بالا
  • هرگونه اختلال خونریزی دهنده
  • سابقه‌ی سندرم استیونس جانسون (یک عارضه‌ی دارویی نادر که باعث علائم پوستی با تاول‌های شدید و خونریزی در لب‌ها، چشم‌ها، دهان، بینی و دستگاه تناسلی می‌شود).
قبل از تجویز کتورولاک سابقه پزشکی خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

تداخلات دارویی آمپول کتورولاک با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر کتورولاک آمپول را تغییر دهد، یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را باپزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاح‌دید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز کتورولاک آمپول نکنید.

 • پروبنسید نباید با داروی کتورولاک ترکیب شود، زیرا باعث کاهش دفع داروی کتورولاک توسط کلیه‌ها می‌شود. این موضوع ممکن است منجر به افزایش سطح کتورولاک در بدن و افزایش عوارض جانبی آن شود.
 • مصرف همزمان داروی این دارو با لیتیوم باعث کاهش دفع لیتیوم توسط کلیه‌ها می‌شود، در نتیجه سطح خونی لیتیوم افزایش می‌یابد. افزایش سطح لیتیوم ممکن است منجر به مسمومیت با لیتیوم شود.
 • افرادی که از داروی رقیق‌کننده‌ی خون یا ضد انعقاد خون مثل وارفارین یا آسپرین مصرف می‌کنند، باید از مصرف آمپول کتورولاک خودداری کنند؛ زیرا کتورولاک هم خون را رقیق می‌کند. رقیق‌شدن بیش‌از‌حد خون ممکن است منجر به خونریزی شود.
 • اکثر داروها شامل داروی کاهنده درد و تب مانند آسپرین و NSAIDهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن هستند، لذا برچسب تمام داروهای تجویزی و غیرتجویزی را با دقت مطالعه کنید. این داروها مشابه با کتورولاک عمل می‌کند. لذا مصرف هر دوی این داروها خطر عوارض جانبی آن را بالا می‌برد. اگر پزشکتان دوز کم آسپرین (۸۱ تا ۳۲۵ میلی‌گرم در روز) جهت جلوگیری از حمله قلبی برای شما تجویز کرده است به مصرف آن ادامه دهید.
آمپول کتورولاک به صورت عضلانی تزریق می‌شود.

داروهای زیر ممکن است با داروی کتورولاک تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید.

 • آلیسکرن
 • مهارکننده‌های ACE مانند کاپتوپریل و لیزینوپریل
 • مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین مانند والسارتان، لوسارتان
 • کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون
 • متوترکسات، پروبنسید و داروهایی که ممکن است بر روی کلیه تاثیر بگذارند مانند سیدوفوویر
 • قرص‌های آب و دیورتیک‌ها مانند فوروسماید.

دیگر داروهایی که با کتورولاک تداخل دارند عبارت‌اند از:

آتنولول، کاپتوپریل، کارودیلول، انالاپریل، اسمولول، لوزارتان، متوپرولول، پروپرانولول، والسارتان، آسپرین، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایبوپروفن، ایندومتاسین، کتوپروفن، مفنامیک اسید، ملوکسیکام، ناپروکسن، اکسی فن بوتازون، پارکوکسیب، پنتوکسی فیلین، پیروکسیکام، پروبنسید، اسید سالیسیلیک، سولفاسالازین، آمی تریپتیلین، بتامتازون، بومتانید، کلروتیازید، سیتالوپرام، کلومیپرامین، کلوپیدوگرل، کورتیزون، سیکلوسپورین،‌ دسیپرامین، دگزامتازون،‌ دیگوکسین، دی پیریدامول، دوکسپین، دولوکستین، انوکساپارین، اپلرنون، فلووکسامین، هپارین،‌هیدروکلروتیازید، هیدروکورتیزون، ایمی پرامین، متوترکسات، متیل پردنیزولون، نورتریپتیلین، پاروکستین، ریواروکسابان، سرترالین، اسپیرونولاکتون، تاکرولیموس، ترازودون و ونلافاکسین.

استفاده از الکل همزمان با مصرف آمپول کتورولاک، باعث اختلال در عملکرد این دارو می‌شود و احتمال بروز عوارض ناخواسته را افزایش می‌دهد.

کتورولاک و دگزامتازون

این دو دارو معمولا با هم تجویز نمی‌شوند. از یک طرف دگزامتازون و کتورولاک با هم تداخل دارند و از طرف دیگر، باید دید که هدف از تجویز دگزامتازون چه بوده است. معمولا کسانی که دگزامتازون تجویز می‌کنند،‌ آن را برای آرام کردن واکنش‌های ناگهانی بدن در نظر می‌گیرند که می‌تواند درد را نیز کاهش دهد. اما دلیلی ندارد که کتورولاک و دگزامتازون همزمان با هم تجویز شوند.

مقایسه کتورولاک با ایبوپروفن

بسیاری این سوال را می‌پرسند که از آمپول کتورولاک یا قرص کتورولاک استفاده کنیم بهتر است یا از ایبوپروفن؟ در ادامه به مقایسه‌ی این دو دارو می‌پردازیم؛

 • هر دو دارو از داروهای ضد التهاب و غیر استروئیدی هستند که برای کاهش درد و تسکین آن استفاده می‌شوند.
 • از کتورولاک برای تسکین دردهایی استفاده می‌شود که دوره‌ی کوتاهی به درمان نیاز دارند. مثلا دردهایی که تا ۵ روز طول می‌کشند و به جای اینکه از داروهایی که حاوی مورفین هستند، از این مسکن قوی و فاقد مورفین استفاده می‌کنیم.
 • از ایبوپروفن برای تسکین دردهایی استفاده می‌شود که خیلی شدید نیستند و معمولا برای تب و التهاب هم کاربرد دارد. برخی از دردهایی که بروفن کاربرد زیادی برای تسکین آنها دارد شامل دردهای قاعدگی، سردرد و آرتریت روماتوئید نوجوانان هستند.‌
 • معمولا عوارض جانبی هر دو دارو به هم شبیه است و در قسمت عوارض داری کتورولاک به آنها اشاره شده‌است.

از عوارض جانبی کتورولاک که ایبوپروفن آنها را شامل نمی‌شود می‌توان به احتباش مایعات، خارش و مشکلات هضم و گوارش اشاره کرد.


علائم اوردوز آمپول کتورولاک

اگر علائم اوردوز را تجربه کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. این علائم عبارت‌اند از؛

 • درد شدید شکمی
 • استفراغ قهوه‌ای رنگ
 • خواب‌آلودگی شدید
 • مشکلات تنفسی.

نکاتی اساسی در مورد کتورولاک

 • افرادی که به آسپرین و سایر NSAID ها حساسیت دارند نباید از این دارو استفاده کنند.
 • استفاده از این دارو در افراد مبتلا به آسم یا پولیپ بینی باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک به NSAID ها می‌شود.
 • استفاده از این دارو در ۳ ماه آخر بارداری ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند.
 • این دارو در افرادی که کم‌تر از ۱۷ سال سن دارند، نباید استفاده شود.
 • استفاده از این دارو در بیماران با سن بالای ۶۵ سال، ممکن است واکنش شدیدتری ایجاد کند و در نتیجه این افراد به دوز کمتری نیاز دارند.
 • اگر فکر می‌کنید مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده‌اید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.
قطره چشمی کتورولاک برای درمان خارش چشم استفاده می‌شود.

سؤالات متداول شما

در این قسمت از مطلب، طبق روال همیشه به سؤالات شما در مورد این دارو جواب می‌دهیم.

کتورولاک بهتر است یا مورفین؟

برتری این دارو نسبت به مورفین، نداشتن عارضه دپرشن تنفسی و عدم وابستگی و همچنین طولانی‌تربودن اثر ضددرد آن نسبت به اپیوئیدهای تزریقی از جمله مورفین است.

آیا می شود کتورلاک را در خانه مصرف کرد؟

هرچند این دارو باید توسط پزشک و در درمانگاه استفاده شود، اما اگر در خانه از این دارو مصرف می کنید از پزشک خود بخواهید نحوه مصرف آن را به شما آموزش دهد و حتما به یاد داشته باشید که بیشتر از پنج روز از این دارو استفاده نفرمایید.

آمپول کتورولاک عضلانی است؟

این دارو ابتدا به صورت داخل وریدی (IV) یا داخل عضلانی (IM) آغاز می شود و در صورت لزوم، درمان با فرم خوراکی ادامه می‌یابد. پس از آن، در اسرع وقت داروهای ضد درد دیگری برای بیمار جایگزین می شوند. به دلیل خطر خونریزی گوارشی و سایر عوارض، درمان خوراکی با کتورولاک نباید بیش از ۵ روز ادامه داشته باشد.
نکته مهم دیگر این است که هنگام تزریق کتورولاکس، تزریق وریدی مستقیم نباید بیش از ۱۵ ثانیه انجام شود. تزریق عضلانی باید به آرامی و عمیق به عضله انجام شود.

مدت زمان تاثیر داروی کتورولاک چقدر است؟

اثر تسکین درد در حدود ۳۰ دقیقه با حداکثر تأثیر در ۱ تا ۲ ساعت پس از تزریق وریدی یا تزریق عضلانی شروع می‌شود. مدت زمان اثر آمپول کتورلاکس معمولاً ۴ تا ۶ ساعت است.

آمپول کتورولاک کورتون است؟

خیر، کتورولاک یک داروی کورتونی نیست.

نحوه تزریق کتورولاک چگونه است؟

این دارو به صورت عضلانی یا وریدی تزریق می‌شود به این صورت که ۱۵ یا ۳۰ میلی گرم در روز از راه تزریق عضلانی و یا وریدی چهار بار در روز به فاصله شش ساعت برای بیمار تجویز می‌شود. بیمارانی که به یک دوز در روز نیاز دارند می‌توانند ۶۰ میلی گرم را از راه تزریق عضلانی دریافت کنند.

آمپول کتورولاک برای چیست؟

این دارو یک داروی ضددرد است که با کاهش التهاب باعث کاهش درد‌های متوسط و شدید می‌شود. سوزن کتورولاک را بعد از جراحی یا برای مدیریت دردهای شدید تجویز می‌کنند.

چند روز می‌توان از کتورولاک استفاده کرد؟

این دارو نهایتا برای ۵ روز تجویز می‌شود. اگر این دارو نتواند درد را کاهش دهد و یا اگر برای مدت طولانی‌تری نیاز به داروی مسکن قوی داشتید، پزشک بعد از ۵ روز باید داروی شما را عوض کند.

نگهداری صحیح آمپول کتورولاک چیست؟

برای نگهداری صحیح داروی کتورولاک، آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین آن را فریز نکنید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی‌شده را مصرف نکنید.

اگر مصرف یک دوز آمپول کتورولاک را فراموش کنم باید چه کار کنم؟

باید این دارو را به صورت منظم مصرف می‌کنید، در صورت فراموش کردن موعد دوز مصرفی سریعا با پزشک تماس بگیرید تا زمان‌بندی مصرف جدیدی دریافت کنید. از مصرف دوبرابر محصول اجتناب کنید.

هر فرد حداکثر چه دوزی از آمپول کتورولاک را می‌تواند دریافت کند؟

دوز توصیه شده در بیماران با سن کم‌تر از ۶۵ سال، تزریق ۳۰ میلی گرم هر ۶ ساعت است. حداکثر دوز روزانه نباید بیش از ۱۲۰ میلی گرم باشد.
دوز توصیه شده در بیماران با سن بیش‌تر از ۶۵ سال، بیماران دارای مشکلات کلیوی و بیماران با وزن ک‌متر از ۵۰ کیلوگرم، ۱۵ میلی گرم تزریق کتورولاک هر ۶ ساعت است. حداکثر دوز روزانه برای این افراد نباید بیش از ۶۰ میلی گرم باشد.

کتورولاک برای کودکان تجویز می‌شود؟

این دارو برای افراد زیر ۱۷ سال عموما تجویز نمی‌شود و تجویز آن برای افراد زیر دو سال مجاز نیست.

قطره چشمی کتورولاک برای زخم قرنیه تجویز می‌شود؟

خیر؛ قطره کتورولاک چشمی یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که سطح هورمون‌هایی که باعث التهاب و درد در بدن می شوند را کاهش می‌دهد. قطره چشمی کتورولاک برای تسکین خارش چشم که از حساسیت فصلی ناشی می‌شود، استفاده می‌شود. قطره کتورولاک چشمی همچنین برای کاهش تورم، درد و سوزش پس از  عمل آب مروارید یا دیگر انواع عمل چشم و قرنیه کاربرد دارد.

آمپول کتورولاک برای سنگ کلیه تجویز می‌شود؟

بله؛ یکی از موارد مصرف سوزن کتورولاک برای مدیریت درد سنگ کلیه هم تجویز می‌شود. آمپول کتورولاک برای درد کولیکی صفرا هم تجویز می‌شود.

آمپول کتورولاک برای درد پریود تزریق می‌شود؟

مسکن‌های زیادی برای تسکین درد پریود ممکن است تجویز شود، اما بعید است که پزشک این دارو را تجویز کند. همان‌طور که گفتیم این دارو برای تسکین دردهای متوسط تا شدید تجویز می‌شود و تجویز آن برای تسکین درد پریود به نظر پزشک بستگی دارد. از این رو از مصرف خودسرانه این دارو برای دردهای معمولی پریودی پرهیز کنید.

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

داروی کتورولاک که یک داروی ضدالتهابی و ضددرد قوی است که برای تسکین دردهای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. این دارو عموما قبل و بعد از جراحی زمانی تجویز می‌شود که برای تسکین درد بیمار نیاز به مسکن‌های اپیوئیدی باشد. کتورولاک فقط برای ۵ روز تجویز می‌شود و اگر کارساز نبود یا اگر بیمار برای مدت طولانی‌تری نیاز به دارو داشت، پزشک داروی بیمار را عوض خواهد کرد. پس از این دارو به صورت خودسرانه و برای دردهای معمولی استفاده نکنید.

کتورولاک به سه شکل دارویی قطره چشمی، قرص خوراکی و تزریقی موجود است. عوارض شایع این دارو شامل گیجی، عدم هوشیاری، سردرد و دل‌پیچه است اما می‌تواند عوارض جدی‌تری مثل خون‌ریزی معده هم داشته باشد. کتورولاک مانند هر مسکن دیگری توسط پزشکان مختلفی تجویز می‌شود. اگر در مورد این دارو به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید از خدمات مشاوره دارویی داروباکس استفاده کنید و یا اینکه با متخصص داخلی مشورت کنید. در داروباکس می‌توانید با بهترین پزشکان در زمینه‌های مختلف مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

داروباکس مراقب سلامتی شماست!